Şırnak evcil: Silopi’de kız rıza merasiminde bin yıllara müstenit gelenek yaşatıldı

Şırnak’ın Silopi ilçesinde varmak talip çoluk çocuk amacıyla doyum önderleri ile sülale büyükleri toplanıp binlerce yıllık geleneklerini yaşattı. Damat evinde toplanan kanma önderleri ile eş büyükleri tahminî 3 kilometre uzak olan eş evine yaya gitti.

Binlerce almanak kültürlerini yaşatan Silopi halkı, sabah er saatlerinde yetinme önderlerinden İbrahim Tayşun’un evinde toplandı. Birbirlerini seven iki zihayat için geçmişten gelen kültürle sabahın erken saatlerinde eloğlu evinde toplanıp kız evinin kısaca 3 kilometre ırak olmasına rağmen doyum önderleri, belediye başkanları, ocak bireyleri ile yaşlı heyeti Silopi’nin hatırlı mollaları öncülüğünde bilgisiz gitti. Barbaros Mahallesi’nden Cudi Mahallesi’nde bulunan kız istemeye revan damat tarafının canlı kendisine yürüyüşünü gören çarşı esnafı, yoz benzeri şaşkınlığın ardından kız isteme olduğunu öğrenince bari tüm yürüyüşler gençlerin mutluluğu ve yuva kurmaları üzere olsa dedirtti.

Güveyi evinden kız evine giden heyeti, kızın ailesi ve komşuları marifetiyle karşılandı. Eve sığmayacağını bildikleri üzere sokağa baştan başa iskemle ve masalar kurup misafirlerini karşıladılar. Mevrut misafirlere akarsu ikram edildikten bilahare mollaların dünyaevi hakkındaki konuşmaları ve dualarının ardından babasından kız rıza merasimine geçildi. Eş ve damat adayının rızaları münfail olmasından kız rıza ritüeli da gerçekleşmesiyle duaların peşi sıra şekerli ikramları yapıldı. İkramların ardından mevrut misafirler bir tane bir tane güveyi ve gelinin babasını kutlayarak törenin yapıldığı sokaktan ayrılıp güveyi evinde hazırlanan yemeğe geçti.

Bin yıllara dayanan kız isteme geleneğimiz var diyen damadın babası Silopi Doyum önderlerinden İbrahim Tayşun, “Her toplumun kendine bakarak benzeri geleneği ve kültürü var. Kız isteme kültürümüzde uzun yıllara raci tıpkı hars tarihten gelen benzeri gelenektir. Zımnında zat yakın dostlarımızı, sevenlerimizi, ev büyüklerimiz ile damadın evinde toplanıp ikramlardan bilahare kadın evine gidiyoruz. Orada kâin babası ve familya büyüklerinden kız istenir ve bunu bile bize önderlik fail imamlarımız büyüklerimiz ile kanma önderlerimiz tarafından kız istenir. Bu bahtiyar günümüzde davetimize icabet fail saygıdeğer kanaat önderlerimize, mollalarımıza misafirlerimize çokça teşekkür ediyoruz. Bu bin yıllara dayanan geleneğimizi devam ettirmenin mutluluğu ile gelen umum misafirlerimize teşekkürname ediyoruz” dedi. – ŞIRNAK

Share: