Son dakika haberleri… İçişleri Bakanı Soylu, Amasra’da maden ocağındaki patlamaya ilgilendiren açıklama yaptı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesi’nde meydana mevrut patlamaya ilgilendiren, “Şu ana kadar hastaneye 21 kardeşimiz kavrama etti. Maalesef 14 kardeşimiz hayatını kaybetti.” dedi.

TTK Amasra Büyüklenme Müdürlüğüne mecbur maden ocağındaki patlamanın ardından Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile bölgeye gelerek incelemelerde bulunan Vekil Soylu, yetkililerden hikmet aldı.

Aristokrat, gazetecilere, olayın saat 18.15 civarında meydana geldiğini, patlamanın akabinde icap bölgedeki gerekse çevreden gelen tahlisiye ve kontrol kurtarma ekiplerinin müdahale ettiğini söyledi.

Türkiye’bile bu konuda kusursuz olan eksiksiz taharri ve kurtarma ekiplerinin yola çıktığını aktaran Aristokrat, “Buraya bazısı derk etti. Ustalık hep arkadaşlarımız ve bu konuya tıkır olan hep arkadaşlarımız, çalışmalarını burada sürdürüyor. Vali Bayan, olayın başından itibaren bilcümle arkadaşlarımızla birlikte taharri kurtarmaya bakanlık ediyor.” diyerek konuştu.

Soylu, 2 ambulans uçağın Zonguldak’taki havalimanına intikal ettirildiğini dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Beyaban hastanesi oluşturuluyor ve ambulanslarla gelişigüzel bile Bartın’daki hastaneye üstelik tefehhüm ettiriliyor. Filhakika haddinden fazla üzüntü duyduğumuz ve söyleyeceklerimizi de paylaşmaktan büyük çeki duyduğumuz tabloyla alın karşıyayız. 110 kardeşimiz orada çalışıyordu. Bunların ayrımsız kısmı kendisi, patlamadan tezelden sonradan peş kotta olanlar çıktılar. Ayrımsız kısmı kurtarıldılar. Riskli bölgede 49 kardeşimiz vardı. Şu asıl büyüklüğünde hastaneye 21 kardeşimiz zeki etti. Maatteessüf 14 kardeşimiz hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin. 7 kardeşimiz üstelik şu anda hastaneye intikal halinde. 3 kardeşimiz yoğun bakımda.”

Nazır Aristokrat, yaralıların otama altında olduğunu, ara sıra yaralıların İstanbul’a intikali konusunda mukteza tam hazırlıkların yapıldığını anlatarak, “Öncelikle aşağıda büyük ayrımsız mücadele ortaya konuluyor. Cenabıhak oradaki kardeşlerimizin yardımcısı olsun. Arama kurtarma özne ekiplerimizin ve tahlisiye eden ekiplerimizin yardımcısı olsun. Milletimizin başı sağlıklı olsun. Aileler burada, onlara bile bilgi vermeye çalışıyoruz. Elde ettiğimiz bilcümle bilgileri paylaşmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşlarımız farklı bilgilere saygınlık etmesinler”

Çalışmalara ilgili bilgileri çeşitli devir dilimlerinde paylaşacaklarını söyleyen Aristokrat, vatandaşlardan değişik bilgilere değer etmemelerini istedi. Soylu, şunları kaydetti:

“Bu vardiyada etkin kardeşimizin sayısı 110. Riskli bölgede, yani eksi 300-350 kotta etkin kardeşimizin sayısı 49. 110 de dahil kalkışmak üzere dâhilen çıkarılan, kendisi çıkanlar var, çıkarılanlar var, hastaneye anlama eden hep aynı 21, 7 birey birlikte yolda, 28. Bu 21 kardeşimizin şu anda 14’ü hayatını kaybetmiş durumda.”

Soylu, arama istirdat özne ekiplerin güzelce ve ümitli haberler vermesini rica ederek, “Hep duamız, niyazımız odur. Tekrar geçmiş olsun. Başımız iyi olsun.” dedi.

Bire Bir istifham üzerine Aristokrat, kayırıcı kotlarda kâin 110 kişiden tıpkısı bölümünün sağ selamet çıkarıldığını belirterek, “Amma aşağıdaki 49 kişinin olduğu alanda bibi tahlisiye ekipleri o alana müdahale etmeye çalışıyor. O alandan çıkardıklarımız var, çıkaramadıklarımız var. Bu konudaki tamlık teferruatlı bilgileri seçkin saat başı sizlerle paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, arama istirdat çalışmasında 70’in üzerinde görevlinin bulunduğunu kaydetti.

Share: