İç Anadolu’da 7 ilde Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Gaziler Günü zımnında Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta tören gerçekleştirildi.

Nevşehir Şehitlik Parkı’ndaki törende, Ilbay İnci Sezer Becel, Şehremini Mehmet Savran ile Nevşehir Vatan Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Fellah, Atatürk büstüne çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra gocunmak atışı yapıldı.

Törende, ebediyete anlama etmiş gaziler ve şehitler için Kur’an-ı Koçak okundu.

Maraba, programdaki konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun, işgalcileri Polatlı harbi yenik ettiğini belirterek, 19 Eylül’ün kahramanlıkla taçlanan bire bir periyot olduğunu rapor etti.

Niğde

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Ilbay Mustafa Koç, Belediye Başkanı Emrah Özdemir ile Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şubesi Başkanı Hasan İpek, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, tırsmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İpek, törende yaptığı konuşmada, tamam gazilerin gününü kutlayarak, “Dün olduğu üzere bugün dahi tıpkı inançla, bu aziz vatanın birliği, bölünmezliği ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı gelişigüzel zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Martir ve gazi tevessül etmek büyüklüğünde adamakıllı benzeri deyim gayrimümkün. Martir nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Kırıkkale

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından korku duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstihkam Binbaşı Caner Acar, günün mana ve önemini belirten konuşma yaptı.

Buradaki törene, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, CHP Kırıkkale Mebus Ahmet Önal, Şehremini Mehmet Hürmetkâr, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Mürtefi Durmuş, protokol üyeleri, martir yakınları ve gaziler katıldı.

Kırıkkale Şehitliği’nde bitmeme fail programda, içtinap etmek atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Koçak tilavetinin ardından yakarış edildi.

Şeref defterini imzalayan Ilbay Tekbıyıkoğlu, ülkenin bağımsızlığı ve geleceği için faik fariza anlayışıyla kahramancasına savaş ederek, bu yolda hayatlarını feda eden eren şüheda, kahraman gaziler ve ailelerinin alım kaynakları olduğunu belirtti.

Tören, Tekbıyıkoğlu, Hürmetkâr ve beraberindekilerin, martir mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Kırşehir

Kırşehir’da, Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra tevakki etmek duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende mütekellim Türkiye Savaş Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Kırşehir Bölüm Başkanı Bahattin Kayaç, lahut değerler önünde mücadele ederek canını ortaya koyma fedakarlığını tabir eden gaza anlayışının gün süresince milletin topluluk olmakla iftihar ettiği sunu şanlı hasletlerden olduğunu dile getirdi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara dahi kahramanlıklarıyla gururlandıran şehit ve gazilerin ebediyete kadar unutulmayacağını söyledi.

Törene, DOĞRU Tümen Kırşehir Saylav Mustafa Kendirli, Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Soner Aygün, ofis müdürleri, martir ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

Sivas

Sivas Valisi Yılmaz Balkır, 5. Yaya Eğitim Bilimi Tuğgeneral Başbuğ Vekili Piyon Miralay Önder Özcan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Deveci, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Parıltı, vilayet itibar defterini imzalayarak günün önemine dair müşavere yaptı.

Törene, SELIM Parti Sivas Milletvekili Semiha Maraba, ofis müdürleri ile protokol üyeleri katıldı.

Etkinlik, gaziler onuruna verilen yemekle son buldu.

Kayseri

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen törende Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Tugay Haldun Taşan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Osman Balcı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Balcı, törende yaptığı konuşmada, gazilere seslenerek, “Sizler sunu iri gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün dinamik birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle birlikte Cumhuriyet’imizin teminatı ve ana taşlarısınız.” diyerek konuştu.

Törende lise öğrencisi Kutay Çetin, koşma okudu.

Buradaki törenin ardından program, Kartal Şehitliği’nde devam etti.

Yozgat

Cumhuriyet Meydanı’nda planlı merasim, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra İl Kurnaz Komutanlığında işyar Cingöz Üsteğmen İzzet

Görenli, günün deme ve önemini belirten müşavere yaptı.

Daha sonradan Vali Aydın Çelik ve diyar protokolü, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği’ni mülakat etti.

Program, martir yakınları ve gazilere sunulan yemekle sona erdi.Share: