Mersin’deki orman yangınına engelleme sürüyor

Sazak’in Gülnar ilçesinde geçmiş sabahleyin başlayan ve rüzgarın da etkisiyle Silifke ilçesindeki tıpkı mahalleye kadar yayılan yangın, havadan ve karadan müdahaleyle taharri altına alınmaya çalışılıyor.

Gülnar’ın Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda başlayan cuşiş, rüzgarın da etkisiyle büyüyerek Silifke’nin Hırmanlı Mahallesi’ne büyüklüğünde yayıldı.

Mahallede farklı mevkilere sıçrayan coşkunluk nedeniyle ayrımsız akaryakıt istasyonu, dinlenme tesisi ve bazı evler tedarik üzere boşaltıldı.

Bölgede gece süresince düz ekiplerinin birlikte tün rey ve uçuş sistemli 3 helikopterle yangına müdahale edildi.

Yeşilovacık Mahallesi’ndeki ayrımlı noktalara sıçrayan yangına sabahleyin saatlerinde de hava ve düzlük ekiplerinin müdahalesi sürüyor.

Cuşiş zımnında ulaşıma mülga Mersin Ağacı- Antalya D-400 karaca yolunda bile tedbirler sürdürülüyor.

Mersin Ağacı’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda cemaziyelevvel sabahleyin daha belirlenemeyen nedenle coşkunluk çıkmıştı. Sağlam rüzgarın de enerjik olduğu bölgedeki yangını itfa çalışmalarına Mersin’in yanı sıra Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile uçak ve helikopterler bindi vermişti. Yangın, akşam ezanı saatlerinde Silifke ilçesi Hırmanlı Mahallesi’ne yayılmıştı. İki ilçede deli dolu olan coşkunluk zımnında hazırlık amaçlı 303 basamak boşaltılmış, 790 kişi boşaltma edilmişti.Share: