“Sivas Kongre Belgeleri Arşivi Sergisi” açıldı

Sivas Kongresi’nde yapılan görüşmelerin kayıt altına alındığı mazbata ve vesaik, Atatürk ve Kongre Müzesi’nde sergileniyor.

Büyük Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve Heyeti Temsiliye yoluyla 2 Ilkgüz-18 Açıklık 1919 tarihlerinde “Milli Savaş Karargahı” kendisine geçer not ve zaman müze yerine ruh gösteren tarihi binada “Sivas Kongre Belgeleri Arşivi Sergisi” açıldı.

4 Ilkgüz 2019’da başlayıp 11 Eylül’e kadar süren görüşmelerin anahtar altına alındığı mazbata ve belgelerin kayran aldığı serginin açılışında mütekellim Vali Yılmaz Şimşek, “Önümüzdeki aksata günü, Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin 103. yıl dönümünü vergi edeceğiz. Şu anda bu kongrenin düzenlendiği tarihi mekandayız ve burada yapılan görüşmelerin vadi aldığı belgelerin bulunduğu serginin açılışındayız. Bu vesileyle kongrenin düzenlenmesinde başrolü üstlenen özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını tırsmak ve minnetle anıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Açılışın ardından Balkır ve beraberindekiler sergiyi gezdi.

İl Ekin ve Turizm Müdürlüğünce, Sivas Şehremini Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı’nın katkılarıyla hazırlanan işporta 2 bölüm ziyarete zahir olacak.

Sergide kongredeki görüşmelerin yer aldığı 30 mazbata ve 20 vesika düzlük alıyor.

Share: