Sivas’ta “Anadan Görme Giyim Kuşam” defilesi düzenlendi

Sivas Olgunlaşma Enstitüsü, “Hepimiz Tıpkısı Kilimin Desenleriyiz Sivas Yöresinde Anadan Görme Giyim Kuşam” defilesi gerçekleştirildi.

Muhsin Yazıcıoğlu Ekin Merkezi’ndeki defilede, Sivas ile 16 ilçesinde tespit edilen ve Olgunlaşma Enstitüsü yoluyla orijinaline vabeste kalınarak yapılan 30 anadan görme karı ve koca kıyafeti izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Vali Yılmaz Parıltı, programda, bire bir şehrin kültürel ve sosyal yaşamını yansıtan çul ve kuşamının araştırılarak Sivas ölçeğinde ortaya çıkarılmasının yüce olduğunu söyledi.

Ayrımsız çorabın, yazmanın, hırkanın desenleri ile kendilerine bir nice şeyi anlattığını tamlayan Parıltı, şunları kaydetti:

“İlimizin geniş coğrafyasında bu kıyafetlerin benzeri araya getirilerek proje kapmasında sunulması lansman ve brifing açısından büyük bire bir önem dokuma etmektedir. Küreselleşen dünyada sayısal çağında etkisiyle gelenek ve göreneklerimizi, unutulmaya yüz tutuğu örf ve adetlerimizin önemini yitirmeye başladığı desenlerimizin, ezgilerimizin manasını yitirdiği benzeri süreçte böyle güzelce bire bir projenin hayata geçirilmesini dahi çok önemsediğimi vurgulamak istiyorum. Sivas çorabının, heybesinin, kıyafetlerinin, türkülerinin, umum sanatlarının ve henüz birçok zenginliklerinin bizler üzere nazik kıymeti vardır.”

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ergüven Arslan ise Tekemmül Enstitüsünün kültürel miras ve değerlerin geleceğe aktarılmasında nazik ehemmiyet taşıdığını anlatım etti.

Tekâmül Enstitüsü Müdürü Aysel Şenlen birlikte 2019 yılından bu yana Sivas halkının giyim kuşamını araştırdıklarını belirterek, “Karye ve beldeleri gezerek bunları tespit ettik. Herhangi Bir birini inceden inceye inceleyerek arşivledik. Kıyafetleri aslına uyun kendisine bir bir yaptık.” diye konuştu.

Konuşmaların arkası sıra Sivas ve ilçelerine ilgilendiren 30 lokal ruba mankenler tarafından izleyicilerin beğenisine sunuldu.Share: