Türk Kızılay, Malatya-Elazığ hattında kıyamet engelleme merkezi kuracak

Türk Kızılay Umumi Başkanı Asalet Kınık, Malatya- Elazığ hattında çokça şişman benzeri kıran müdahale merkezinin inşaatına yakında başlayacaklarını belirtti.

Kınık, Malatya Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan’ı ziyaretinde, Kızılay Malatya Istihsal Üssü’ne 2020’üstelik Malatya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte önce kazmayı vurduklarını, belediyenin buranın altyapısını, yollarını yaptığını, 60 milyon liralık bir destek sağladığını dile getirdi.

Birleşmiş Milel Mülteci Erdemli Komiserliği, Uluslararası Kafile Örgütü, Kızılay ve Kızılhaç Federasyonu kabil dünyadaki insani arkalama ve kıran alanındaki arz büyük kuruluşlarla birlikte Malatya’yı benzeri Ar-Ge ve Ür-Ge merkezine çevirdiklerini kaydeden Kınık, “Hep bu kuruluşlar sonsuz namına Malatya’ya geliyorlar, Malatya’bile yapmış olduğumuz barınma ünitelerini, ihdas barınma sistemlerini yerinde inceliyorlar, onların ihtiyaçlarına burada yıpranmamış, yenilikçi analizör üretiyoruz, bunların patentlerini alıyoruz. ve bu ürünleri Malatya’dan dünyaya gönderme ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Kınık, şöyle devam etti:

“Şu temel büyüklüğünde İngiltere, Almanya, Macaristan, Katar, Irak, Suriye üzere ülkelere ihracat gerçekleştirdik buradan. Suriye’deki Sayın Cumhurbaşkanımızın çadırlarda, çamurlarda dinamik insanların briket evler projesine Kızılay istihsal üssü namına de destek veriyoruz. Şu anne büyüklüğünde 2 bin aileyi Malatya’üstelik üretilmiş olan tahaffuz üniteleri ile sırtlarını o çadıra yaslayan insanlar bundan sonra tıpkı duvara yaslar oldular, mahremlerini korur oldular. Çokça nazik tıpkı insancasına sorumluluk da şu zaman oluşturuyor. Önümüzdeki günlerde dünyanın sunu şişman karı tekstili ve ev gereçleri satıcılarından birisi olan Ikea buraya geliyor. Onlarla aynı antant yapıyoruz. Onların globalde ara sıra ürünlerinin burada üretilmesi ve buradan onların mağazaları tarafından hep dünyaya satılması noktasında da ayrımsız Ar-Ge ve eş üretim planlayacağız.”

Günce 200 taşımalık üretebilen, yıllık kestirmece 1 milyon metrekare hafif çelik mecbur alan imalatı yapabilen ayrımsız kapasiteye erbap olduklarını tabir fail Kınık, “Bu rakamla beraber kıran tahaffuz sistemleri ve insanca barınma sistemlerinde bile Malatya bu işin adresi oldu. Malatya’dahi nitelikli istihsal noktasındaki yatırımlarımız bitmeme edecek.” dedi.

Soyluluk Kınık, sözlerini, “Burayı bire bir lojistik gerçeklik yapmaya çalışıyoruz. Kızılay lojistik şirketimiz dahi ister demiryolu, icap karayolu taşımacılığı ve lüzum havayolu taşımacılığı noktasında burayı tıpkı merkeze dönüştürme kararı aldı. Bunun Malatya ekonomisine de tarımına dahi yavaş desteği olacaktır. Malatya-Elazığ hattında çok şişman bire bir afet engelleme merkezi ve afet kapasite merkezinin inşaatına geçenlerde başlıyoruz. Bölgede beklenen Tanrı göstermesin olacak afetler üzere da bu balaban tıpkı müdahale kapasitesi olacaktır.” diye niteleyerek tamamladı.

Büyükşehir Şehremini Gürkan ise Kızılay Malatya Üretim Üssü’nde ileriki süreçte yapılacak yatırımlarla alay malay 1 milyar liranın üzerinde bakir envestisman yapılacağını belirterek emeği geçenlere teşekkürname etti.

Share: