Türkiye’nin evvel uçan arabası Cezeri TEKNOFEST KARADENİZ’de rabıt görüyor

Baykar Teknoloji marifetiyle geliştirilen Türkiye’nin önce uçan arabası Cezeri, TEKNOFEST KARADENİZ’de sergileniyor.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde planlı TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştiriliyor.

Etkinlik alanında sergilenen, Baykar Teknoloji’nin geliştirdiği Türkiye’nin ilk uçar arabası Cezeri ziyaretçilerden bent gördü. Cezeri’nin bulunduğu standı konuşma eden 7’den 77’ye ziyaretçiler Cezeri önünde yadigâr fotoğrafı çektirdi.

Emekli Necati Peker, TEKNOFEST’e ilk kez katıldığını söyledi.

Türkiye’nin evcil ve milli araçlarını kazanmak üzere Ordu’dan festivale geldiğini anlatan Peker, “Türkiye’nin uygulayım bilimi üzerine çok önemli yerlere geldiğini deli dolu namına buyurmak değişik bire bir kalp. Cezeri’yi televizyonlardan görmüştüm demincek yakından gördüm, gerçekten alım duydum. Ileri Uç Oyuncusu, Kızılelma, Hürjet kadar insansız albeni araçları bizim için çalım verici. Bunlar Türkiye’nin ilerlemesi amacıyla birer kadem. Bizim yapamayacağımız, ulaşamayacağımız misyon kalmamış.” dedi.

TEKNOFEST’e Trabzon’dan mevrut Tahir Ötede ise “Cezeri’yi ilk defa görüyorum. Kâmilen bunları görebilmek amacıyla Trabzon’dan sabahleyin 06.00’bile yola çıktım. Teknolojide geldiğimiz noktayı herkesin gelip görmesi lazım. Özellikle Cezeri’yi görsünler. Eskiden marifet açacak filmleri olurdu, bunlar oldukça somut ağıl dökmüşler, tebrik ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Mahmut Görgülü dahi Trabzon’dan arkadaşıyla TEKNOFEST KARADENİZ’e geldiğini belirterek “Mühendislerimizin emeklerini ve azimlerini almak üzere buradayız. Cezeri’yi İstanbul’daki fuarda görmüştüm, gine iletilmek amacıyla geldim.” ifadesini kullandı.Share: